Shukrawar Peth Pune, Maharashtra
GST No. 27AAHFP1267F1Z9
Call 0794934710970% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 250 ML, 250 ml |
| Jar Shape | Round |
| Neck Size | 53 mm |
| Shape | Round |
| Weight | 60mm |
| Closure Type | Screw Cap |
| Usage | Food Packaging |
| Cap Color | White black |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
L elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 100 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | T |
| Weight | 60mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Recyclable, Durable |
| Usage and Applications | Cosmetics Packaging, Food Packaging and Storage, Confectionery Packaging |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 300 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | T |
| Weight | 70mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Reuseable, Recyclable, Durable |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height 120mm | Inch.5 |
type of resin and a form of polyester; it is commonly labelled with the code on or near the bottom of bottles and other containers. PET has some important characteristics such its strength, thermo-stability, gas barrier properties and transparency.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 2000 ML |
| Jar Shape | Round |
| Neck Size | 2000ml |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Reuseable, Recyclable, Durable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1000 ML |
| Jar Shape | Round |
| Neck Size | 83 mm |
| Shape | Round |
| Jar Color | Transparent |
| Usage | Food Packaging |
| Closure Type | Screw Cap |
| Neck Diameter | 83 mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1000 ML |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height 180mm length 30mm | Inches 7 |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of
, adding a touch of elegance to your packaging. With yalo and caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Shape | Round |
| Cap Color | T |
| Weight | 60mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Features | Reuseable, Recyclable, Durable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height 90mm | Inch 3.5 |
type of resin and a form of polyester; it is commonly labelled with the code on or near the bottom of bottles and other containers. PET has some important characteristics such its strength, thermo-stability, gas barrier properties and transparency
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 120 Piece |
| Capacity | 50ml |
| Lid Type | Screw Cap |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable, Durable, Reuseable |
| Usage and Applications | Pharmaceuticals Packaging, Food Packaging and Storage, Cosmetics Packaging |
A PET jar is a container made from Polyethylene Terephthalate (PET), a lightweight and durable plastic that is commonly used for food and beverage packaging. PET jars
View Complete details




Product Brochure
| Capacity | 500 ML, 500 ml |
| Jar Shape | Round |
| Neck Size | 83 mm |
| Shape | Round |
| Weight | 90mm |
| Closure Type | Screw Cap |
| Usage | Food Packaging |
| Cap Color | Wahite |
| Neck Diameter | 83 mm |
| Color | Transparent |
Crafted from Polyethylene Terephthalate, PET containers are 100% recyclable plastic. They are also sturdy enough to be reused multiple times for purposes other than the original.
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 5000 ML |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Reuseable, Recyclable |
| Usage/Application | Food Packaging and Storage, Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
Suitable for storing all food items without any loss in original flavor. Lifetime companions as these jars are unbreakable. And finally
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 100 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | T |
| Weight | 50mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Recyclable, Durable, Reuseable |
| Usage and Applications | Confectionery Packaging, Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 250 ML |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Recyclable, Durable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height 90mm length 65mm | Inches 3.5 |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of
, adding a touch of elegance to your packaging. With yalo and caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height 120mm | Inches 5 |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of
, adding a touch of elegance to your packaging. With yalo and caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Features | Durable, Reuseable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 500 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | Clear |
| Weight | 90mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 300 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | Clear |
| Weight | 60mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
L elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 300 ML |
| Shape | Round |
| Cap Color | Clear |
| Weight | 65mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Shape | Round |
| Color | Trasprent |
| Neck Diameter | 46 mm |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage, Cosmetics Packaging |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
L elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1000 ML |
| Jar Shape | Round |
| Neck Size | 900ml |
| Shape | Round |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Usage and Applications | Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Height.170mm weight 82mm | Inch.6.6 |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 100 ML |
| Shape | Round |
| Weight | 46mm |
| Neck Diameter | 46 mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Durable, Recyclable |
| Usage and Applications | Pharmaceuticals Packaging, Food Packaging and Storage |
| Plastic Type | Polyethylene Terephthalate (PET) |
This sleek jar features an elongated design reminiscent of bamboo, adding a touch of elegance to your packaging. With both black and white caps included, it offers versatility to match your branding. Ideal for storing cosmetics, spices, snacks, and more, this jar ensures freshness and visual appeal.
View Complete details