Shukrawar Peth Pune, Maharashtra
GST No. 27AAHFP1267F1Z9
Call 0794934710970% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 50ml |
| Material | Plastic |
| Application | Laboratory, Industrial, Chemical |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Handle | Without Handle |
| Size | 50ml |
| Is It Transparent | Transparent |
| Color | Natural |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | Plastic |
| Application | Laboratory, Industrial, Chemical |
| Handle | Without Handle |
| Size | 100ml |
| Is It Transparent | Transparent |
| Color | Natural |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Household |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Material | Plastic |
| Application | Chemical, Industrial, Laboratory |
| Usage/Application | Industrial |
| Handle | With Handle |
| Is It Transparent | Transparent |
| Color | Natural |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Household |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Plastic |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Handle | With Handle |
| Is It Transparent | Transparent |
| Color | Natural |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Household |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 1000 ml |
| Material | Plastic |
| Application | Industrial, Chemical |
| Usage/Application | Industrial |
| Handle | With Handle |
| Is It Transparent | Transparent |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Household |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Capacity | 5000 ml |
| Material | Plastic |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Handle | With Handle |
| Spout | Standard Spout |
| Color | Transparent |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Autoclavable | Yes |
| Usage | Commercial |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Size | 10ml |
| Is It Transparent | Transparent |
A graduated cylinder, also known as a measuring cylinder or mixing cylinder, is a common piece of laboratory equipment used to measure the volume of a liquid. It has a narrow cylindrical shape. Each marked line on the graduated cylinder represents the amount of liquid that has been measured.
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Capacity | 1000 ml |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It Transparent | Transparent |
View Complete details