Shukrawar Peth Pune, Maharashtra
GST No. 27AAHFP1267F1Z9
Call 0794934710970% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 20 ml |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | No |
| Color | Clear |
| Bottle Shape | Square |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
perfume bottle, a vessel made to hold scent. The earliest example is Egyptian and dates to around 1000 bc. The Egyptians used scents lavishly, especially in religious rites; as a result, when they invented glass, it was largely used for perfume vessels.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 10 ml |
| Spray Type | Screw Spray |
| Glass Color | Clear |
| Bottle Type | Spray Bottle |
| Bottle Shape | Oval |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
perfume bottle, a vessel made to hold scent. The earliest example is Egyptian and dates to around 1000 bc. The Egyptians used scents lavishly, especially in religious rites; as a result, when they invented glass, it was largely used for perfume vessels.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Spray Type | Screw Spray |
| Glass Color | Clear |
| Bottle Shape | Rectangular |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
its ability to protect the fragrance, its durability, and its recyclability.
View Complete details






| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 50 mL, 50 ml |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Rectangular |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 100 mL, 100 ml |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Square |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details






| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 30 ml, 30 mL |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Rectangular |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 50 ml, 50 mL |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Round |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 50 mL |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Round |
| Closure Material | Glass |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








| Capacity | 50 mL, 50 ml |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Rectangular |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details






| Capacity | 50 mL |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | No |
| Closure Material | Glass |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 10 ml |
| Spray Type | Screw Spray |
| Glass Color | Clear |
| Bottle Shape | Cylindrical |
| Material | Glass |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
This reusable glass amber spray bottle is great for storing and using your homemade perfumes, toners, room or body sprays. The amber colour is ideal for light sensitive ingredients such as essential, olive and nut oils. Note: Cap color depends on availability. Sometimes it is golden, sometimes silver.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Screw Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | Yes |
| Bottle Shape | Cylindrical |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Capacity | 15 mL |
| Height 120mm weight 15mm | Inches 4.8 |
This reusable glass amber spray bottle is great for storing and using your homemade perfumes, toners, room or body sprays. The amber colour is ideal for light sensitive ingredients such as essential, olive and nut oils. Note: Cap color depends on availability. Sometimes it is golden, sometimes silver.
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 15 mL |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Square |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Country of Origin | Made In India |
| Height 110mm weight 25mm | Inches 4 |
perfume bottle, a vessel made to hold scent. The earliest example is Egyptian and dates to around 1000 bc. The Egyptians used scents lavishly, especially in religious rites; as a result, when they invented glass, it was largely used for perfume vessels.
View Complete details












Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Screw Spray |
| Glass Color | Multicolor |
| Refillable | Yes |
| Bottle Shape | Round |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Capacity | 30 ml, 30 mL |
Glass packaging is a popular choice for perfumes due to its ability to protect the fragrance, its durability, and its recyclability
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Capacity | 15 mL |
| Refillable | No |
| Color | Clear |
| Bottle Shape | Rectangular |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Country of Origin | Made in India |
Glass packaging is a popular choice for perfumes due to its ability to protect the fragrance, its durability, and its recyclability.
View Complete details










| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 30 mL, 30 ml |
| Spray Type | Crimp Spray |
| Glass Color | Clear |
| Refillable | No |
| Bottle Shape | Square |
| Closure Material | Glass |
| Usage | Perfume |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made In India |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 30 mL |
| Refillable | No |
| Usage/Application | Glass Perfume Bottles |
| Color | Clear |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details